top of page

KENYA

          Sahra altı Afrika'nın en gelişmiş ülkelerinden birisi. Safari yapmak için en iyi seçenek. Güvenli sayılabilecek bir ülke. Ciddi kuralları olan ve uymadığınızda da başınızı ağrıtabilecek türden yasalara sahipler. Hadi gelin şimdi bu ülkede nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve yapabileceğiniz şeylere bakalım.

          Nüfusu yaklaşık 40 milyon.Ülkenin en gelişmiş şehri ve başkenti ise Nairobi. Ekvator çizgisinde bulunan bu ülkede yılın bütün aylarında aynı ılıman iklim görülmekte. Nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan olmakla beraber önemli sayıda Müslüman nüfusa sahip ve camilerden ezan okunmaktadır. 

          Sıcak kanlı insanlar ve mutlular. Başkent Nairobi de gökdelenlerin olduğu zengin mahallelerin yanı sıra çok fakir insanların yaşadığı bölgelerde mevcut. Ancak hiçbir zaman kendimi güvensiz bir ülkede hissetmedim. En ufak bir marketin bile kapısında güvenlik görevlileri var. Otellerde hem girişte hem çıkışta üst ve eşya aramasına tabi tutuluyorsunuz. 

          Ülkenin resmi dili İngilizce ve Swahili dilidir. Konuşulan en yaygın dil İngilizce. Bu nedenle ülkede seyahat etmek ve iş yapmak kolaylaşıyor. Kenya'nın diğer Afrika ülkelerine göre gelişmiş olmasın da en önemli nedeni budur.

Seyehat Etmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

*SAĞLIK ÖNLEMLERİ VE AŞI KARNESİ

*PLASTİK POŞET KULLANIM YASAĞI

*SİGARA YASAĞI

*VİZE

SAĞLIK ÖNLEMLERİ VE AŞI KARNESİ

 

Kenya’ya girişte sarıhumma aşısı ile aşı vurulduğunu gösteren uluslararası aşı sertifikası bulundurulması zorunludur. Sarıhumma aşısı "Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezlerinde" ücretsiz olarak yapılmaktadır ve ömür boyu geçerliliği olan sertifika verilmektedir. Bu aşı ve sertifika veren merkezlere Dışhatlar Havalimanlarında ve bazı limanlarda ulaşabilirsiniz. Sehayatten en az 15 gün öncesinden ilgili merkezlere giderek Kenya seyahat önerileri hakkında detaylı bilgiler alınmalı sarıhumma aşısı vurulmalı, sıtma ilaçları ve uluslararası aşı sertifikası temin edilmelidir. Ayrıca yanınıza Kenya ya gitmeden önce deri üzerine sürülebilen sıvı sivrisinek koruyucusu almanızı öneririm.

A3CDECCF-92A1-4001-B232-6A685062F083 (1)
IMG_1923 (1).jpg

PLASTİK POŞET KULLANIM YASAĞI

 

Yasak plastik çantaları kapsamaktadır. Süpermarket poşetleri, alışveriş torbaları gibi plastikler bulundurmak, ülkeye sokmak vb. kesinlikle yasaktır.

Şişe ya da bidonlarla ilgili bir düzenleme yoktur, ambalajlama amacıyla kullanılan plastikler serbesttir.

Yeniden kullanılabilir olan şeffaf kilitli torbalar (resealable bags) serbesttir.

Plastik poşet kullanım yasağı konusunda hassas olunması tavsiye edilmektedir çünkü kural ihlallerinde 40 bin dolara kadar para cezası ve 4 yıla varan hapis cezası söz konusu olabilmektedir. 

IMG_2185.jpg

SİGARA YASAĞI !

 

Dikkat, bu ülkenin her yerinde sigara içmek yasaktır. Sadece kapalı alanlarda değil, açık alanlarda da yasaktır ! Sadece bazı sokaklarda bulunan sigara içme noktalarına "smoking zone" girerek sigara içebilirsiniz. Kaldığınız otel'in içerisinde sigara içme noktası bulunuyorsa orada içebilirsiniz. Bana bir şey olmaz kaldırımda açık alanda bile içerim demeyin hem çok yüksek para cezalarına hemde hapis cezaları ile karşılaşırsınız !

kenya vize.png

VİZE !

 

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Kenya’ya yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir. http://evisa.go.ke adresi üzerinden başvuru yapmak suretiyle elektronik ortamda (e-vize olarak) almanız gerekiyor. 

Kenya'ya varışta, en az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, (turist olarak gidiliyorsa) ziyaret edilecek yerlerin listesi, (iş veya arkadaş ziyareti için gidiliyorsa) ilgili şahıs ya da şirketin davet mektubu gibi tamamlayıcı belgelerin vize için sınır polisine ibraz edilmesi istenebilmektedir.

Önceden elektronik vize (e-vize) alınmışsa, bunun bilgisayar çıktısının da sınır polisine ibrazı zorunludur. Kişisel online başvuru yapılması durumunda eVize hizmeti toplam 52,53 USD dır. Ancak bu ücreti zaman zaman güncelliyorlar.

E-vize niz bir kaç gün içerisinde (kabul olması durumunda) mailinize geliyor ancak benim mailime gelmemişti. Size de gelmez ise telaşlanmayın. Yaklaşık beş gün sonra tekrar evisa.go.ke  adresine girerek hesabıma giriş yaptım ve  immgiration sekmesine tekrar tıkladıktan sonra vizemi indirdim. Vizem onaylanmış ancak mailime gelmemiş.

(vize başvurusunda oluşturduğunuz hesap adı ve şifreyi unutmayın)

Nairobi Gezilecek Yerler

Yukarıda geçen maddelere ek olarak yerlere çöp atmamanızı ve sokaklarda istediğiniz gibi fotoğrafta çekemeyeceğiniz söylemeliyim. Abartmıyorum aksi taktirde eli sopalı muhafızları yanınızda bulabilirsiniz. Turistik yerler, bahçeler ve safari alanlarında fotoğraf çekinmekte bir sorun yok. Özellikle Kenya meclisinin önünde ve etrafında fotoğraf çekemezsiniz.

Hollanda Ucuz Otel Bul

         Aşağıda ki arama kutusuna "amsterdam" yada gideceğiniz şehri yazın gidiş ve dönüş tarihlerini yazarak aratın. En uygun sonuçları göreceksiniz.

bottom of page