top of page

Barcelona

Barcelona

          Bir kısmının kendisini ispanyol olarak tanımlamadığı Katalan bölgesinde kalan, İspanya'nın en büyük ikinci şehri. Turizm açısından en büyük ve en önemli şehri. Şehirde ki mimari yapılar dünyanın hiç bir yerinde yok. Gaudi'nin şehri burası. Gaudi olmasaymış bu şehir gerçekten boş kalırmış. Düzen, nizam burada da mevcut ancak azda olsa büyük şehir olmanın getirdiği kirlilik vs. var. İspanya'nın küçük yerleşimleri ve güney deki şehirleri daha temizler.

 

Barcelona da iklim bizdeki Ege yada Balıkesir iklimine benzer. Bazı yıllar kar yağabiliyor. Şimdi gelin Barcelona da nerelere gidilir gezilecek notalar ve neler yapılır bakalım.

La Sagrada Familia

             Yüz yılı aşkın süredir inşaatı bitmeyen bazilika kilisesi. Gaudi'nin en önemli eseri. Şehrin tam orta noktasında bu büyüklükte, bu haşmetli yapısıyla bu yapıyı görünce ağzınız açık kalıyor. 1883 yılında yapımına başlanmış Gaudi ölünce de yapımına başka bir mimar ekibi geçmiş. Ortada yapım planı olmayan bu kilise "acaba Gaudi yaşasaydı nasıl yapardı" diye sorarak mimarlar bu kilisenin yapımına devam ediyor. Abartmıyorum her bir cm karesi boş geçilmeyecek şekilde doldurulmuş çeşitli dragon vs. heykellerinin olduğu bir yapı. Kilisenin önü ve arkası farklı görünümde. Giriş'in olduğu yer Frankenstein şatosu gibi korkutucu duruyor. Kilisenin içi ise renk cümbüşü. Işık hangi noktaya gelirse nasıl görünür tek tek hesaplanmış. Çatı ise bir ağ gibi örülü.

Kilisenin içerisin den kuleye çıkabilirsiniz. Kuleye çıkış ücreti için, giriş ücretinden ayrı bir ücret tahsil ediliyor. Kesinlikle Online bilet almanız gerekiyor yoksa büyük ihtimalle içeriye giremezsiniz. Sıra uzun. Online bilet ile geçiş üstünlüğünüz oluyor ve giriş saatini ayarlaya biliyorsunuz. "Ben içeriye girdim üç saat dururum" deme gibi bir şansınız yok. Belli periyotlarla içeriye giriş var.

Park Guell

             Adının park olduğuna bakmayın. Gaudi geniş hayal dünyasının bu dünya ya kazandırdığı, miras bıraktığı bir park. Mavi renkli seramiklerin deniz manzarasıyla ve Barcelona şehir manzarasıyla örtüşdüğü bir park. 1910 yılında bir iş adamı tepe noktasında şehir manzarası olan bir site yapmak için Gaudi ile anlaşmış. Plana göre toplamda 60 ev olacakmış ancak iki ev bitirebilmiş. Proje iptalinden sonra alan halka açılmış. İyi ki de açılmış. Bu parkın özel mülke ait olması insanlık tarihine hakaret olurdu !

Daha parka girmeden önce hayran kalıyorsunuz. Parkın duvarları bile mavi kırık seramik mozaiklerle kaplı. Parkın girişinde büyük bir merdiven sizi karşılıyor. Merdivenin orta kısmında ağzından su akan bir kaplumbağa var. Burası fotoğraf çekinmek için birebir. Merdivenleri çıkıncada sizi gayri nizami sütun bloklar karşılıyor. Blokların üstündeki çatı ise asıl can alıcı nokta. Seramik işlemelerle Barcelona manzarasına açılan kapı. Kesinlikle fotoğraf çektirmelisiniz.

Giriş için online bilet almanız şart. Sıra uzun ve belli süre içeride kalabilirsiniz.

La Rambla Caddesi

             Barcelona'nın en ünlü caddesi. Ufak bahşiş karşılığı fotoğraf çektiren hareketsiz heykel insanlar, küçük çaplı cadde gösterileri, kafeler, mağazalar, restoranlar, çiçekçiler, kitapçılar kısacası her şey burada. Yine cadde üzerinde La Boqueria isminde bir pazar var. Sebze meyve nin yanı sıra daha çok deniz ürünlerinden oluşan yemek yiyebileceğiniz restoranlarda yine bu pazarın içerisinde. Pazardaki Dragon Fruit ismindeki meyveden yemeden geçmeyin.

 

Caddenin sonunda Kristof Kolomb heykeli mevcut. Parmağı ile Amerika kıtasını işaret ediyor. Kolomb'un İspanya ya dönüşünün anısına yapılmış. Heykelin karşında marina benzeri alanın içerisinde Maremagnum Mall alışveriş merkezi var. En üstündeki restoranlar temiz ve kaliteli. 

Barcelona da ne yenir ?

             Barcelona da ne yenir sorusuna gelince tabii ki de Tapas ve Paella cevaplarını veriyorum. Tapas'ın pek çok çeşidi var. Genel anlamda tapas atıştırmalık meze anlamını taşır. Ben içi etli patates tapasını yemiştim, çok doyurucu değiller. Paella ise gerçekten büyük ve doyurucu. İçerisinde envai çeşit deniz ürünü var. Kalamar, karides, midye, ahtapot hatta sadece deniz ürünü değil sosis ve sucuk gibi ürünler de mevcut. Tabağın en altında ise pilav var. Domuz ürünü sosis, sucuk koyabiliyorlar dikkat etmenizde fayda var. Zaten Barcelona Türk ve Müslüman turistlere alışkın bu yüzden çoğu restoran "Helal Gıda" servis etmekte. Bu iki yiyecekte İspanya'nın meşhur yemekleri arasında.

Barcelona Konaklama

             Ben havalimanına yakın bir konaklama tercih etmiştim. Barcelona Aeropuerto otelinde kalmıştım. Geceliği 100 euro civarındaydı. Eğer uzun süreli konaklayacaksanız şehir merkezinde bir otele gitmenizi öneririm. Aşağıda ki arama kutusuna "barselona" yazın ve gidiş dönüş tarihlerini de ayarlayarak aratın. Her zamanki gibi booking.com dan vazgeçmeyin.

bottom of page