top of page

Londra

          Başkent burası dünyanın her milletinden insan burada. Adeta bir dünya karması. Gelişmiş metro ağı, kraliyet parkları sarayları, gökdelenleri, müzeleri, simgesel yapıları ve 10 milyondan fazla nüfusu ile kesinlikle görülmesi gereken bir şehir. Çokça gezilmesi gereken yer var. Hadi hepsine göz atalım.

IMG_8394.jpg

Londra da Ulaşım

             Ülkeye iner inmez ilk yapmanız gereken bir oyster kart almak olacaktır.

Londra da gerek trafik sıkışıklığı gerekse de taksilerin pahalı olmasından dolayı insanların çoğu metro yu kullanıyor. Londra da metro ya genellikle "Tube" yada "Underground" diyorlar. Havaalanından şehir merkezine metro ulaşım ağı var. Metroyu kullanmanızı öneririm. Her metro girişinde oyster kart veren ve para yüklemesi yapan makineler var. Tek seferlik, günlük, haftalık yada aylık yüklemeler yapabilirsiniz. Tramvay ve metro farklı kavramlardır. Haftalık tramvay ve otobüs alırsanız metro ya binemezsiniz. Haftalık paket alımlarında metro aldığınıza dikkat edin. Son bir uyarı gece saat 11 den sonra kartlara yükleme yapamayabilirsiniz. Çünkü bazı metrolar gece çalışmıyor. İçinde en az 5-10 pound fazladan bırakın. Google maps ile yada https://tfl.gov.uk adresinden kontrol edin.

             Bu şehirde Uber çalışıyor ve normal taksilere göre çok ucuz. London Tube çok eski ve sık sık aksama gecikme ve duraklarda kapanmalar meydana geliyor. Her hangi bir sorunla karşılaştığınız da Uber kullanın yada Londra'nın meşhur kırmızı otobüslerine binin.

Oyster_Card.jpeg
IMG_0879.jpg

Londra Gezilecek Yerler

            İyi bir gezi yapmak için en az 8-9 gününüzü bu şehre ayırmalısınız. Çünkü gezilecek ve görülecek çok yer var. Dünyanın en büyük müzesi olan "British Museum" burada, kraliyet sarayları ve meşhur parkları, futbol takımlarının stadyumları ve müzeleri burada. Ve en güzel haber ise ulusal müzelere giriş bu ülkede ücretsiz !

London Eye

Big Ben

Buckingham Sarayı

Science Museum

Hyde Park

Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum)

Sky Garden

British Museum

Victoria ve Albert Müzesi

Tower Bridge

Chelsea FC Stadium Tour & Museum

Arsenal Emirates Stadium

Oxford Caddesi

Notting Hill

Portobello Road 

M&M'S World Store

King’s Cross Tren İstasyonu

London Eye

         Londra'nın gözü meşhur dönme dolabı. Her gün saat 10:00 da açılır akşam 20:00 ye kadar hizmet verir. Bu dönme dolaba binmek ücretlidir ve çok uzun süre sıra beklemek zorundasınız. Online alımlarda fast track ve %10 indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Ama para verip binmek yerine sadece dönme dolap etrafında resim çekinmenizi öneririm. Ayrıca London Eye'ın yanında Sea Life isminde akvaryum var. Deniz canlılarına karşı ilginiz varsa uğrayabilirsiniz.

Buckingham Sarayı

         İngiliz kraliyet sarayı, kapılarının açıldığı The Mall isimli bir yol var. Bayraklarla döşeli, geniş ve etkileyici bir yol. Öncelikle bu yolu görmenizi öneririm. Saraya metro ile ulaşım kolay. Green Park metro istasyonundan kolaylıkla saraya ulaşabilirsiniz. Sarayın önünde Victory anıtı var. Güzel bir çeşme. Anıt ve sarayın önü fotoğraf çektiren yüzlerce insanla dolu. Sarayın içeresinde nöbet tutan muhafızları görebilirsiniz.

Science Museum

         Müzeler bölgesinde yer alan bu bilim müzesine South Kensington metrosu ile ulaşıyoruz. Metro istasyonu ile müze arasında güzel restoran ve cafe er var. Müze dönüşte muhtemelen yorgun olacağınızdan dolayı bu cafelerde dinlenmeyi tercih edebilirsiniz. Müzeye giriş ücretsiz. Bilime karşı bir merakınız varsa bu müze tam sizlik. 

Hyde Park

         Esasen Kraliyete ait olduğu halde halka açık olan park gezilmeye değer. Özellikle bahar ve yaz aylarında Londra'ya seyahat edecekseniz bu parkı görmelisiniz. İçerisinde irili ufaklı göletlerin olduğu huzur veren bir park. Şehrin ortasında ve devasa büyüklükte.

Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum)

         Müze girişinde sizi karşılayan yürüyen merdiven başka bir dünyaya adım atıyorsunuz izlenimi veriyor. Dinozor iskeletleri etkileyici ve ana salonda bulunan iskelet devasa. Daha önce hiç bir yerde göremeyeceğiniz kadar büyük. Yer yüzünde görülen ilk canlılar ve fosilleri mevcut. Kıtaların ortaya çıkışları animasyonlu bir şekilde anlatılıyor. Yeryüzünde bulunan meteor, taş ve kaya parçaları da bu müzede.  Müzeye giriş ücretsiz.

Sky Garden

         Manzara muhteşem. Tüm Londra ayaklarınız altında. Buraya elinizi kolunuzu sallayarak kesinlikle giremezsiniz. Online randevu almanız gerekiyor. Giriş Ücretsiz. Randevu almanızda yetmez. Spor ayakkabı giyiyorsanız içeriye giremezsiniz. Dress Code yani giysi kurallarına uymak zorundasınız. Bu kuralları https://skygarden.london/ adresinden kontrol edebilirsiniz. Havanın açık olduğu güzel bir zamanda gidin. Aksi takdirde manzarayı göremez boşuna gökdelenin tepesine çıkmış olursunuz.

British Museum

         Dünyanın en büyük müzesine hoş geldiniz. Zamanın "üzerinde güneş batmayan imparatorluğu" İngiltere'nin dünyanın her köşesinden toplayıp getirdiği eserler burada. Türkiye'den de eserler burada ancak beklediğimden az miktarda. Müze ücretsiz, bağış yapmak size kalmış ve girişte bekleme sırası uzun. Selfie çubuğu kullanmak yasak ancak fotoğraf çekmek serbest. En ilginç eserler ise çift başlı yılan ve firavun mumyası.

Victoria ve Albert Müzesi

         Fotoğraf, resim, çizi, heykel, mücevher, ev eşyaları gibi çokça geniş bir koleksiyonu görebileceğiniz bir müze. Gerçeğinin İtalya Roma da olan çıplak adam heykelinin kopyası bu müzede. En az 2 saatinizi harcayacağınız bir müze konumunda.

Tower Bridge

         Türkçesi ile "Kule Kalesi" Londra'nın başlıca simgeleri arasında. Açılıp kapana bilen tarihi bir köprü. Görmeye değip değmediği tartışılır. Ancak fotoğraf çekinmeye değer. Köprüyü kullanarak yaya bir şekilde karşıdan karşıya geçebilirsiniz. Herhangi bir ücreti de yok. Köprü üzerinde ki kale kısımlarına girmek ise ücretli. İsterseniz bu tarihi kulelere giriş yapabilirsiniz. Thames nehri üzerine kurulmuş bu köprüden nehri tam anlamıyla gözlemleyebilirsiniz. Nehrin tam uzunluğu 346 km.

Chelsea FC Stadium Tour & Museum

         Bu ülkeye gelmişken stadyumları görmeden gitmeyin. Futbola karşı meraklıysanız İngiliz futbolunun büyüklüğünü tamda burada hissetmelisiniz. Chealsea nin stadyumu Stamford Bridge 'e, "Fulham Broadway" metro istasyonu ile ulaşıyoruz. Stadyuma maç olmadığı zamanlarda da girebilirsiniz. Bunun için müze ve stadyum turu yada stadyum turu satın almanız gerekiyor. Hiç birine para vermek istemiyorsanız sadece Chelsea Store u ziyaret edebilirsiniz. İçeride Chelsea logolu çokça farklı ürün var.

Arsenal Emirates Stadium

         Bu ülkeye gelmişken stadyumları görmeden gitmeyin. Futbola karşı meraklıysanız İngiliz futbolunun büyüklüğünü tamda burada hissetmelisiniz. Arsenal takımının stadyumu Emirates Stadium 'a, "Arsenal" metro istasyonu ile ulaşıyoruz. Stadyuma maç olmadığı zamanlarda da girebilirsiniz. Bunun için müze ve stadyum turu yada stadyum turu satın almanız gerekiyor. Hiç birine para vermek istemiyorsanız sadece Arsenal Store u ziyaret edebilirsiniz. İçeride Arsenal logolu çokça farklı ürün var.

Oxford Caddesi

         Avrupa'nın en popüler alışveriş caddelerinden birisi. Yılda 200 milyondan fazla ziyaretçi buraya uğruyor. Çoğu zaman protesto ve gösterilerin de toplanma merkezidir. Dünyaca ünlü markalar bu caddede. Gözünüzün alamayacağı kadar uzun bir cadde. Günün her saati kalabalık ve hareketli. Tarihi bina ve dokular korunarak ünlü markalar bina içlerine yerleştirilmiş. Uygun fiyatlarıyla önereceğim mağaza Primark olacaktır. Çoğu Türkiye de pahalı olan markalarda bu caddede ucuz olabiliyor.

Notting Hill

         Londra'nın en sevdiğim bölgesi. Keşke tüm Londra burası gibi olsa. Ama maalesef ki sadece Londra'nın batı bölgeleri nispeten daha düzgün ve düzenli. Yüksek gelirli insanlarda bu bölgelerde yaşıyorlar. Bu bölgede öyle bir mahalle var ki sanki Londra dışı bir bölgeye gelmişsiniz hissi oluşturuyor. Notting Hill rengarenk bir mahalle. Her ev farklı bir renge boyanmış. Fotoğraf çekinmek için en ideal sokaklar Farmer St. ve Hillgate St. Buraya ulaşmak için "Notting Hill Gate Underground Station" metro istasyonunda inmeniz gerekiyor. Metro istasyonun bir kaç sokak arkasında bu caddeler bulunuyor. Dar ancak renkli sokaklar.

Portobello Road 

         Haftasonları açık olan yiyecek-içecek, hediyelik eşya, biblo tablo, giysi gibi her türlü ürünü bulabileceğiniz güzel bir pazar yeri. Sokak müzisyenlerinin de olduğu bu pazar daha çok turistik duruyor. Tropik meyve sularını taze bir şekilde tüketebileceğiniz bir yer. Notthing Hill mahallesinde bulunan bu pazara mutlaka bir haftasonu günü uğrayın. 

M&M'S World Store

         Çikolata kokusunu sizi daha mağazaya girmeden önce alıyorsunuz. Rengarenk bir mimari sizi baştan alıyor. İstediğiniz çikolatayı seçip torbaya koyabilirsiniz. Dahası her farklı çeşidi torbaya karıştırabilirsiniz. Sadece M&M's çikolatalarını değil t-shirt, telefon kılıfı, şapka, yastık gibi çokça çeşitli ürünü bulabileceğiniz bir yer. Bu çikolata dünyası Londra'nın ünlü leicester square meydanında.

King’s Cross Tren İstasyonu

         Bir tren istasyonu ne kadar önemli olabilir ki? DEMEYİN ! Bu istasyon da Harry Potter filminin Platform 9¾ sahnesinin çekildiği bölüm ve Harry Potter'ın özel hediyelik eşya mağazası var. Bu sahnenin çekildiği alanda fotoğraf çekilebilirsiniz. Fotoğraf için özel bölme oluşturmuşlar. Benim için daha önemlisi duvarları tamamen renkli ışıklı ekranlarla kaplı olan yolun bu metro istasyonunda olması. Fotoğraf çekinmek için ideal. O yolu bulmanız için bu istasyonun alt katına inmeniz yeterli.

bottom of page