top of page

Almanya

          Burası çalışmak, düzen, nizam ve huzurun ülkesi. Türkiye ile nüfusu aynı olmasına rağmen ekonomisi 4 kat daha büyük. Dünya markaları var, otomobil markaları başta olmak üzere. İlk başta çok sıkıcı bir ülke olarak görebilirsiniz burayı ancak daha sonra alışacaksınız. Özellikle cumartesi günleri şehir merkezleri aşırı kalabalık. Çünkü hafta içi herkes çalışıyor, pazar günleriyse çalışmak yasak ! Pazar günleri sadece açık saatleri varsa bir kaç müze vs. gezebilirsiniz.

Bir alman arkadaşıma "senin ülkende 10 milyon Türk var mı?" demiştim. O ise "10 milyon mu? Hayır, daha fazla.." demişti. Evet tamda öyle. Almanya da herhangi bir sokağa çıktığınızda sokakta almandan çok Türk göreceksiniz. Kasiyer, esnaf,şöför, manav, fabrikalarda ki işçi ve teknikerlerin neredeyse tamamı Türk. Hatta artık Türk'ler yavaş yavaş mühendis, doktor, avukatlık gibi yüksek kesimlerin aralarına da girmeye başlamış. Eğer Almanya'da bir tanıdık yada akrabanız varsa konaklama konusunda şanslısınız demektir !

Pforzheim

          Stuttgart havalimanın da indikten sonra yaklaşık 40 dk sonra Pforzheim şehrine varmıştım. Almanya'nın güney batısında Fransa'ya çok yakın diyebileceğimiz şehir Baden- Württemberg eyaletine bağlı. Şehir çok yeni görünümlü ve teknolojik duruyor. Bunun da nedenini daha sonra öğrendim. 2.Dünya savaşında bombardımanlar yüzünden binalar neredeyse yok olmuş. Ardından şehir tekrar yeniden inşa edilmiş. Bu yüzden tarihi bir bina yada eser hiç yok.

Şehrin ekonomisi ise altın ticareti ve saate dayalı. Bunun yanı sıra irili ufaklı çok sayıda metal sanayi fabrikaları var. Çünkü Almanya ekonomisinin temeli metal ve metal ürünleri. Bildiğiniz üzere bu fabrikalarda Türk işçiler çalışıyor. Burada Türk nüfusu oldukça yüksek.

Böyle bir altın şehrinde birde mücevher müzesi var. Jewelry Museum (Schmuckmuseum) a gidip işlemeli altınları görebilirsiniz. En ilginç müze ise Gasometer Pforzheim. Bu müze panorama fotoğraf müzesi. Yine şehirde araç otomobil müzesi diyebileceğimiz Vehicle Museum (Fahrzeug-Museum Marxzell) müzesi bulunuyor.

Karlsruhe

             Stuttgart şehrine yaklaşık 2 saat uzaklıkta ki bu şehir tarih kokuyor. Fransa'ya tam sınır noktasında yer alıyor. 300 bin nüfusu var. Almanya için orta ölçekli bir şehir sayılır. Hatta birazda büyük, çünkü Almanya da nüfus bütün ülke topraklarına yayılmış durumda. Ve de bence özellikle köyler daha güzel. Karlsruhe çarşının yer aldığı uzun bir de caddesi var. 

Gidilmesi gereken en önemli yer Karlsruhe Palace. Bilindiği üzere Almanya eyaletlerden oluşuyor. Her eyalette eskiden bir krallığa aitmiş. Tabi kide her kralında bir sarayı olur. Almanya da çokça sayıda beylik, derebeylik ve ufak krallıklara ait saraylar yer alıyor. Bu saraylar günümüzde müzeye çevrilerek kullanılıyor. Müzelere gitmeden önce kesinlikle müze saatlerine bakın.

Karlsruhe Palace'ın içerisinde sadece Alman krallardan kalma eserler yok. Çok şaşırmıştım çünkü Türkiye'den gelen eserlerde müze içerisinde ! Tabi bu eserlerin Almanya'ya bu müzeye nasıl geldiği ise büyük bir soru işareti !

Sinsheim Technik Museum

                Eğer bilime karşı merakınız varsa bu müzeye kesinlikle gitmelisiniz. Bu müze alman ırkının bilime yatkınlığının en büyük göstergesi. Einstein ve Madam Curi gibi bilim insanları bu ülkeden nasıl çıkmış anlayabilirsiniz. Bu müzenin en etkileyici yanı yasaklanmış Concord uçaklarının içlerine girebilirsiniz. Hem fransız hemde rus concord uçakları müzede. Araba müzesinde alman araçlarının tarihi gözler önünde sadece alman araçları yok amerikan araçlarıda bu müzede. Alman askerlerinin kullandığı araçlarda cabası ! Müze de Ankara AnkaMall un içerisinde ki gerçek 3D IMAX sinemasına sahip. Sinemalarda belgesel tarzı filmler oynuyor.

bottom of page