top of page

Los Angeles

Hollywood, Walk Of Fame, Santa Monica, Venice Beach ve Beverly Hills gibi dünyaca ünlü yerleri barındıran şehir Los Angeles, en az bir kerede olsa gitmeniz gereken şehirler arasında. Universal Studios ve Disneyland da yine bu şehirde.

Ben San Diego dan Los Angeles a araba ile gitmiştim. Yol altı gidiş altı geliş olduğu halde zaman zaman trafikten dolayı sıkışıyordu. Bu şehir New York tan sonra amerikanın en büyük ikinci şehridir. Downtown(Şehir merkezi) ni gezmemenizi öneririm, gerçekten çok döküntü her yer homeless kaynıyor.

Walk of fame meşhur hollywood ünlülerinin isimlerinin kaldırımlarda yazılı olduğu yerdir. Muhammed Ali nin isminin yerde olmadığı ve duvarda asılı tek isim olduğu doğrudur. Ancak onun ismini bulmak kolay olmamıştı ve bana göre hak etmediği bir yerde kıytı köşede bir binanın köşesinde duruyor. Genel olarak sadece yıldızlı isimler ve kaldırımdan ibaret. Sokakta ilerledikçe buranın bir merkezi olduğunu düşünürsünüz ancak öyle birşey yoktur. Film kahramanlarının giysilerini giyen ve para karşılığında sizinle foto çekilmek isteyenlerle doludur.

Wolk of fame de ayrıca pek çok hediyelik eşya satan dükkanlar bulabilirsiniz. Aracınız ile gitmeyecekseniz Baverley Hills ve Hollywood yazısının bulunduğu yere giden pek çok tur yine Walk of fame de !

O meşhur filimlerde gördüğümüz Hollywood yazısının olduğu dağa gelince en iyi görüntüyü " Canyon Lake Dr " da görebilirsiniz. Fotoğraf için birebirdir. Filmlerde gördüğümüz o büyük hollywood sign aslında o kadar büyük değilmiş diyeceksiniz. Ve de bu yazı sanıldığı gibi Los Angeles ın her yerinden de görünmüyor. Hatta biz fotoğraf çekinirken yazının görünmesi için yazıya çokça yaklaşmak zorunda kaldık. Şaka gibi ama sadece 15 metre yüksekliğinde bu yazı...

Canyon Lake Dr 'a aracınız ile ulaşmak gerçekten sıkıntılı koca bir dağa zigzag lı yollardan çıkacaksınız, zaman zaman şerit tek yola düşmekte kör noktalar fazla sürüş sırasında dikkatli olmanızda fayda var. Her zaman ki gibi GPS kullanmalısınız. Canyon Lake Dr a vardığınız da ise yol kenarına park etmiş bir çok araç göreceksiniz sizde o bölgelere aracınızı park edebilirsiniz.

Belki de amerikanın en zenginlerinin oturduğu bölgedir Beverly Hills (Rihanna'nın bile bölgede evi var) aracınızla bölgede tur yapmanızı tavsiye ederim, ben arabamı bir evin önüne park edeyim de öyle gezerim deme şansınız yok çünkü araba park etmek burada yasak ! Filmler deki evlerin aynısını görebilirsiniz devasa şato büyüklüğünde villalar ve kusursuz temiz sokaklar. Karşınıza BMW I8 gibi ömrünüz hayatınız boyunca göremeyeceğiniz arabalarda çıkacaktır. Benim kiralayıpta Beverly Hills de sürdüğüm 2016 Mustag bile buradaki arabaların yanında sönük kalmıştı :)

Şehirde temelde iki ünlü beach var Santa Monica ve Venice beach. Venice beach de gangster lerin olduğunu ve biraz tehlikeli olabileceğini söyleyenlerden dolayı Santa Monica beach e gitmiştik. Bu beach e gelmeden önce mağazaların olduğu merkezi özellikle gezmenizi öneririm gerçekten çok lüks ve şık. Beach de ise büyük bir iskelenin olduğu yapı sizi karşılayacak. İçerisinde dönme dolap, çeşitli oyunlar ve restoranların olduğu bir iskele burası.

Aşağıda ki resimde Los Angeles San Diego arası karayolunu görmektesiniz, tafiğe dikkat hemde gece olmasına rağmen ! Ancak resim sizi yanıltmasın araçlar yavaş hareket etmiyor karayolu çok yoğun olmasına rağmen bu yolda 120-140 km/h hızdan aşağıda gittiğimi hatırlamıyor. Yavaş gidece ceza var bu ülkede, ayrıca aracınızda 3 ve üstünde kişi varsa yolun en solunu "pool" yazan kısmını kullanabiliyorsunuz. Pool şeridi daha boş ve burada daha fazla hız yapabilirsiniz. Bu yollarda araç sürmek kısacası yüzlerce araç ile aynı anda drag yarışı yapmaya benziyor. Gayet zevkli ancak yinede dikkatli ve gerçekten deneyimli bir sürücü olmalısınız.

IMG_1457
IMG_1467
IMG_1543
IMG_1511
IMG_1529
IMG_1525
IMG_1468
IMG_1531
IMG_1526
IMG_1528
IMG_1470
bottom of page