top of page

Tunus

          Geçmişin izlerini diğer bir değişle Osmanlı devletinin izlerini taşıyan mistik bir ülke. Arapların en demokratik ülkesi. Arap baharının başladığı ve başarılı olduğu tek ülke. Her geçen gün turist sayısını arttıran bir ülke. Ancak umduğumu bulamadığım maalesef ki seksenlerin dünyasından kalma bir ülke. Gelin sizlere ayrıntılı olarak anlatayım...

          Bu ülkeye gitmeniz için vize almanıza gerek kalmıyor. Üstelik diğer ülke vatandaşlarına girişte soru yağmuruna tutarken Türk vatandaşlarına neredeyse hiç bir soru sormadan kapılar açılıyor. Sadece ülkeye girişte değil bu ülkede herhangi bir sorunla karşılaştığınızda Türkiye den geldiğini söyleyin bütün kapılar size açılacaktır.

Tunus'un Başkenti Tunus

             Ülkeye iner inmez geri kalmışlığı hissedeceksiniz. Havalimanın dan çıkar çıkmaz aç kurtlar gibi bekleyen taksiciler hemen elimde ki bavulları kapıp beni bir taksiye attılar. Taksi den otelime 40 dinar aldılar.(Taksimetre ile 8 dinar tutuyor) Bavulumu taksiye atan kişi benden zorla bahşiş istedi. Bense vermemekte direttim ve vermedim. Yol boyunca gördüğüm yıkık dökük kararmış evler bana tv de izlediğim Irak savaşını hatırlattı. 

            Konaklama konusunda kesinlikle internette gördüğünüz resim ve bilgilere hatta otelin yıldız sayılarına aldırış etmeyin. Otelinize gidince farklı manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Şehrin merkezinde ki beş yıldızlı Afrika otel kalanlardan duyduğum kadarıyla tek bir yıldızı bile hak etmiyormuş. Benim kaldığım otel Carlton Hotel üç yıldızlı olmasına rağmen Tunus şartlarında beş yıldızlı bir otel kalitesindeydi. Tunus da otel seçimin de püf nokta uluslararası bir otel markasında kalmanız olmalı. Eğer Tunusun yerel bir otelinde kalırsanız kaldığınıza çok pişman olabilirsiniz. Carlton Hotel i ise kesinlikle öneriyorum. Kahvaltı açık büfesinde size özel krep ve waffle hizmeti veren bir aşçı bile var. Tunus merkezinde bulabileceğiniz en iyi otellerden birisi.

            Dikkat ! Bu ülkede ulaşım tamamen sıkıntılıdır. Hiç bir taksi durağı yoktur! Yoldan geçen taksileri elinizle durdurmak zorundasınız. Tabi yoldan taksi geçiyor ve içerisin de yolcu yok ise durdurabilirsiniz. Taksi ön camlarında ki kırmızı ışık taksilerin boş olduğunu, yeşil ışık dolu olduğunu gösteriyor. Yani yeşil ışık yanan bir taksi hiç bir zaman sizin için durmayacaktır. Taksi metre bu ülke de ucuz. Tabi taksici sizinle pazarlık yapmaz ve taksi metreyi açarsa !  

Görülmesi Gereken Yerler

Medina de Tunis

Habib-Bourguiba Caddesi

Bardo Müzesi

Sidi Bu Said

Medina de Tunis

         Dar caddeleri içerisinde çokça hediyelik eşya dükkanı bulabileceğiniz kesinlikle gitmeniz gereken yer. Burayı gezdikçe Kapalı çarşı ve Antalya'da ki kaleiçi çarşısı aklınıza gelecek. Çarşının içerisinde "Panorama" adlı bir bina var. Bina Osmanlı dan kalma bir yapı. Bu yapı dan Tunus'u kuş bakışı görebilirsiniz. Resim çekilmek için ideal bir yer. Panorama'yı kolay bir şekilde bulamazsınız çarşı esnafına nerede olduğunu sormanız gerekiyor. Karmaşık nizamı olmayan çarşı içerisinde Panorama binası dar bir ara sokakağın sonunda yer alıyor. Yardım almadan orayı bulmanız imkansız. Bina üst kısmında Türk kahvesini de bulabileceğiniz bir cafe de var.

Çarşı da bir ünlü Al-Zaytuna Camisi yer alıyor. Ben gittiğimde cami ye giriş kapalıydı. Açık olduğu zamanlar ücretli giriliyormuş. Son bir hatırlatma; çarşı esnafına dikkat edin.

Habib-Bourguiba Caddesi               

       Medine çarşısına gitmeniz için bu cadde den geçmeniz gerekiyor. Fransızlardan kalma bir cadde. Azda olsa size avrupayı düzeni ve nizamı hatırlatıyor. Cadde bir saat kulesi ile başlayıp I love Tunusia yazısının olduğu yerde bitiyor. Cadde üzerinde bir kaç dünya markası giysi dükkanı ve cafe ler bulunuyor. Fransız konsolosluğu da burada.  Ara caddelere girmeyin çok güvenli yerler diyemem. Cadde üzerinde çokça turistlerden yararlanmaya çalışan kişiler var. Önce size gelip arapça sorular soruyorlar ingilizce cevap verirseniz de sizin turist olduğunuzu anlayıp sizi değişik yerlere çekmek istiyorlar. Kesinlikle bu tip kişilere cevap vermeden yürümeye devam edin.

Bardo Müzesi               

       Antep'teki Zeugma müzesi ile kıyaslanan bir müze. Ancak burası benimde gözümde bir müze değil. Çünkü müzede ki sergilenen eşyalara dokunmak serbest. Üstelik bir odanın tabanının tamamı mozaik kaplama ile kaplanmış ve burada mozaiklerin üzerine basarak ilerliyorsunuz. Giriş ücreti için para ödemenin yanı sıra fotoğraf çekmeniz içinde ayrıca bir bilet ücreti ödüyorsunuz. Sergilenen çoğu eşyanın üzerinde açıklamalar yok. Yani hangi döneme aittir vb. bilgilere ulaşamıyorsunuz. Ülkede ki başı boşluk maalesef bu müzeye de yansımış durumda.

Sidi Bu Said              

       Şehrin özellikle Carthage bölgesinde bulunan turistik yerlerin gezilmesi gerekiyor. Sidi Bu Said bölgesi de bu yerlerden birisi. Çatı ve kapıların mavi olduğu bu şirin şehir kapı işlemeleri ile meşhur. Hediyelik eşya satan dükkanlardan bu şehri simgeleyen tablolar satın alabilirsiniz. Sıkı pazarlık yapmayı sakın unutmayın. Üstünde çam fıstıkları olan nane çayını bu bölge iyi yapan cafe ler var. İçmenizi öneririm. Burası sanki Tunus dan ayrı bir dünya...

Tunus da ne yenir, ne içilir ?              

       Başta ülke sokakları olmak üzere çoğu restoran temizliği çok iç açıcı değil. Çokça balık restoranı var ama hiç birine gitmenizi önermem. Belli başlı bir kaç restoran dışında dışarıda yemek yemeğin. McDonalds, Burgerking, Subway gibi hiç bir global markayı bu ülkede bulamadım. Bir Türk restoranına gittim ancak o restoranda ülkeye ayak uydurmuş gibiydi. Çok memnun kalamadım. Gidenlerin memnun kaldıkları "Dar El Jeld" restoranını öneriyorum. Buraya gitmeden önce de rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. 

       Ne içilir sorusuna cevabım ise kesinlikle nane çayı olacaktır. "Mint tea" olarak istediğiniz taktirde hemen her cafe de bulunuyor. Dikkat edin aşırı şekerli bir çay. İçiniz kıyılabilir.

Tunus vize işlemleri ve ülkeye giriş              

       Tunus ülkeye giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir. Ülkeye giderken yanınızda bir adet kalem bulundurun. O kalemle size verecekleri ufak bir kağıdı dolduracaksınız. Sonra da girişte onu pasaport kontrolü yapan görevliye teslim edeceksiniz. Hepsi bu kadar. Üstelik ülkeye girişte sizin Türk olduğunuzu öğrenince girişiniz için size kolaylık sağlayacaklar. Hiç bir şekilde bavulumu ve üzerimi arattırmaksızın ülkeye girdim. Diğer ülke vatandaşlarına çeşitli sorular sorup bavulları tek tek aranırken Türk olduğum için hiç bir şekilde zorluk çıkartılmadı. Bu ülkeye girerken Türk vatandaşları ve diğerleri diye girişler ikiye ayrılmalı. Çünkü Türkler Tunus vatandaşları gibi kıymetliler.

       Ülkeye girişte doldurduğunuz küçük kağıt parçasının aynısını ülkeden çıkışta da doldurmanızı istiyorlar. (O kağıdı aşağıda resim de paylaştım.) Ülke çıkışında nerenin vatandaşı olduğunuza bakmadan ayakkabınızı dahi çıkarttırarak her yerinizi arıyorlar.

bottom of page