top of page

Lefkoşa

            Başkent burası. Biraz resmi birazda turistik bir yer Lefkoşa. Girne gibi yeşil değil. İç bölgeler kurak ve çöl. Ülke havalimanı vede ülkenin en önemli gidilmesi gereken müzesi burada. Güney rum kesimi sınır kapısını da görebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları rum kesimine geçiş yapamaz, sadece KKTC vatandaşı olanlar rum tarafına geçiş yapabilir. 

Dereboyu Caddesi

             Kıbrısın en lüks caddesi. Düzgün bir şekilde yemek yiyebileceğiniz restoranların ve cafelerin bulunduğu en güzel cadde. Yine şehrin en güzel sinema salonu bu cadde de. İsmi Avenue Cinemax. Hamburger seviyorsanız kesinlikle Johnny Rockets a gitmelisiniz. Burgerleri büyük servisi mükemmel. En güzel pizza ise Segafredo Zanetti restoranında. Leman Kültür ve Gloria Jean's gibi cafelerde yine bu cadde de.

Barbarlık Müzesi

              Kıbrıs'ın gidilmesi gereken en önemli müzesi. Türk tarihi içinde çok önemli bir müze. Türkiye  bu adaya neden müdahale etmiş çok iyi anlıyorsunuz. 25-26 Aralık 1963 te Binbaşı Nihat İlhan'ın evinin rum çeteler tarafından basılıp ailesinin katledilmesi sonrasında ev müze haline getirilmiş. Aile baskın esnasında banyo küvetine girerek saklanmış, rumlar ise aileyi çocuklarla birlikte küvetin içerisinde kurşuna dizerek öldürmüştür. Mermi ve kan izleri hala daha evin içerisinde duruyor.

Selimiye Camii Lefkoşa

              Cami yapılmadan önceki ismi St. Sophia Katedrali. Gotik mimari anlayışına göre inşa edilen katedral 1326 da açılmış. Osmanlı adayı fetih ettikten sonra 1571 yılında Cami ye çevrilerek ibadete açılmıştır. Cami ye padişah 2.Selim'in ismi verilmiştir.

bottom of page