top of page

Dubai

            Geleceğin şehrine hoş geldiniz. Birleşik Arap Emirlikleri ülkesin de bulunan Dubai ülkenin en çok turist çeken şehri. Daha doğrusu en'lerin şehri. Dünyanın en yüksek gökdeleni ve en büyük avm si burada.

featured_123.jpg

            Gökdelenleri, yapay ada şehirleri, safari turları ve daha nice görülmesi gereken yerleri ile Dubai karşımıza çıkıyor. Hadi şimdi gelin Dubai ye nasıl gidilir ve neler yapılır tek tek bakalım.

Dubai vizesi nasıl alınır ?

            Dubai vizesi elektronik ortamda alınan bir vizedir. Alım süreci kolay ve hızlıdır. Burada ki önemli nokta ise hangi internet sitesini kullanarak vizeye başvuracağınızdır. Gerekli belgeleri yükledikten sonra iki yada üç gün içerisin de vizeniz size mail olarak ulaşır. Bu çıktıyı alarak Dubai ye girebilirsiniz. Girişte çıktı aldığınız kağıda mühür vuruluyor. Dubai de iken bu kağıdı yanınızdan ayırmayın. Tabi ki de ülkeye girişte pasaportunuz da ayrıca yanınızda olmalı.

Dublin Gezilecek Yerler

Trinity College (Old Library)

Guinness Storehouse

Dublin castle (Dublin Kalesi)

Temple bar

Freemason's Hall

Trinity College (Old Library)

         Şüphesiz gördüğüm en etkileyici kütüphane. Merdivenle ulaşılabilen devasa büyüklükte. Burası 1592 tarihinde kurulmuş köklü bir okul. Dersliklerin de olduğu bölümleri gezebilirsiniz. Ancak ben sadece kütüphane için bilet almıştım. "Old Library" için ve diğer okul bölümleri için ayrı bilet satılıyor. Online bilet almanızı öneririm. Kuyruk oldukça uzun.

Guinness Storehouse

         Dünyaca ünlü bu bira markasının nasıl içecek yaptığını baştan sona kadar görebilirsiniz. Burası aslında bir fabrika ancak "fabrika" deyince aklınıza hemen şantiye ortamı gelmesin. Fabrika içerisinde özel olarak 5 katlı bir bina müzeye dönüştürülmüş ve bilet alan herkes ise içeriye girebiliyor. Müzenin giriş katında hediyelik eşya satılan yerler var ve yine giriş katında müze başlangıç yeri var. Bu noktadan ilerleyerek arpa bitkisinden nasıl bira elde edildiğini tek tek görebiliyorsunuz. Yüksek makine aletler, arpa bitkisinin kendisi, teknolojik görseller ve dijital ekranlarla bütün üretim aşaması gözler önünde.

           

         Üretim aşamasını hepsini tamamladıktan ve bütün katları gezdikten sonra sıra geliyor müzenin en üst katına çıkmaya. Orada "Roof bar" yada seyir terası diyebileceğimiz bir alan var. Dublin manzaralı bar da hem manzaranın hem de içeceklerin tadına bakabilirsiniz. İçerisi oldukça kalabalık.

Dublin castle (Dublin Kalesi)

         Burayı görmezseniz çokta şey kaybetmezsiniz. İsminde ki "kale" kelimesine bakmayın. Diğer kale'lere göre oldukça küçük. Ancak buna rağmen güzel bir yemek salonu var. İçeride bol miktarda tablo ve masa var. Şehrin içinde sıkışıp kalmış bir yer. Gezmeniz için yarım saat yeterli. Bol miktarda zamanınız varsa gidin.

bottom of page