top of page

San Diego

Diğer bir adı American Finest City dir. Yani amerikanın en iyi şehri. Evet bence de öyle ! Bu şehir ne soğuk ne sıcak, ne küçük ne de büyük, ne pahalı nede ucuz, düzenli, sakin ve huzurlu bir şehir.

Amerikanın en uzak şehridir burası en güney batısında yer alıyor. Meksika ile sınırı var. Şehrin ikinci dili ispanyolca sayılır. Hatta Türkleri hispanic lere benzettiklerinden dolayı bir çok meksika kökenli insan benimle ispanyolca konuşmak istemiş ben ise "sorry but i dont know spanish" diyerek geçiştirmişimdir. Şehir uluslararası bir yapı içerisinde, çok sayıda yabancı öğrenci var. Çok sayıda dünya restoranları yine burada, Brezilya, Meksika, Yunan, Irak, Lübnan, İtalyan ve tabi ki de Türk restoranları şehirde yer alıyor.

Şimdi şehirde gezilecek yerlerden bahsedelim:

Downtown(Şehir Merkezi)

Şehir merkezinde Horton Plaza ya gidip alışveriş yapabilirsiniz. Şehrin büyük avm lerinden. San Diego trolley tour a katılıp şehir turu yapabilirsiniz. Ayrıca yine çokca segway tour larıda şehir merkezinde mevcut. Fourth ave ve Fifth ave caddelerinde pek çok dünya restoranları mevcut bu caddelerde Sultan ve İstanbul cafe isimlerinde Türk lokantaları da var. 

Gaslamp denilen yerde de pek çok alışveriş dükkanı ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerler mevcut. Gaslamp te bütün bir cadde boydan boya lokanta, cafe, eğlence mekanları ve alışveriş dükkanları ile dolu. 

Petco Park stadyumunda şehrin beyzbol maçları oynanır. Maç günleri oldukça kalabalıktır. Beyzbol oyununun kurallarını bilmediğimden dolayı hiç maça gitmedim. Gidenlerde zaten sıkıldıklarını söylemişlerdi. 

Convention center da summit ler meetingler toplantılar ve en önemlisi comic con oluyor. Etkinlikleri takip edip gitmenizde fayda var.

Yukarıda ki gemi Uss Midway savaş uçağı müzesi, şehir merkezine yakın olan bu gemiyi gezme ve içerisine girme şansınız var. Geminin çevresinde de yürüyerek gezebileceğiniz çeşitli savaş heykelleri var. Ayrıca limanda gemi turlarına katılıp San Diego turu yapabilirsiniz.

Las Americas Outlet Center ve Meksika Sınırı

Kesinlikle Las Americas outlet alışveriş merkezine gitmeniz lazım. Dünyaca ünlü bütün markalar burada hemde outlet fiyatına. Özellikle Nike mağazasına gitmelisiniz. Görüp görebileceğiniz en büyük Nike mağazası..

Outlet'e giderken Meksika manzarası size eşlik ediyor. Tijuana şehrini canlı gözlerle görebilirsiniz. Outlet'te çalışanların büyük kısmı kiralar ucuz olduğundan geceleri Meksika'da yaşıyor gündüzleri amerikada çalışıyor.

Beachler

San Diego da sahiller genellikle yüzmek için değil surf yapmak içindir. Çünkü çok dalgalı bir denizi var. Yüzdüm ancak akdeniz sahillerinde büyümüş birisi olarak hiç zevk almadım. Surf öğrenmeye merakınız varsa bu denizler sizin için daha güzel olacaktır. Sahiller geniş ve kumları altın gibi parlıyor. Sadece köpeklerin denize girebildiği dog beach bile var bu şehirde.

Önereceğim beachler ise Mission Beach ve Coronado Beach. Buraya kadar gelmişken Okyanusta yüzmemek olmaz...

Elektronik Alışverişi

Türkiye'de ki vergi yüksekliklerinden dolayı Amerikada elektronik alışverişi vazgeçilmezdir. Her ne alacaksanız sadece elektronik değil her kalemde kasaya gittiğiniz zaman size vergi ekli ücret söylenecektir. Yani amerikada liste fiyatları vergi dahil olmadan yazılır. California da elektronikte %8 vergi var. 650 dolarlık bir telefon kasaya ödeme yaparken 700 dolar olur. 

Apple Store, Microsoft Store ve Tesla nın mağazalarının olduğu yer Fashion Valley dir. Burada hem elektronik hemde giysi alışveriş mağazaları mevcut. Kesinlikle gitmenizi öneririm. Mission Valley de de Best Buy elektronik alışveriş merkezi mevcut. Wallmart ise San Diego da çok sayıda var. Wallmart ı daha çok gıda alışverişi olarak değerlendirin. Gerçekten çok ucuz.

Ne yenir?

Ne yenir?

Fast food kültürünün doğduğu bu ülke sizi daha çok hamburger yemeğe itecektir. Ancak bu sağlığınız için çok kötü bir durum. Kahvaltıda bile hamburger yiyen insanları gördükten sonra amerika neden obez daha iyi kavrarsınız. Meksika mutfağını öneririm taco ve burrito yu beğenebilirsiniz. Meksika mutfağında ki en iyi lokanta Old Town daki Casa De Reyes. Genel olarak daha çok önereceğim yer ise Subway, çünkü hem ucuz hem sağlıklı hemde limitsiz içecek içebilirsiniz.

BurgerKing ve MC Donalds bu ülkede bence çok popüler değil. Bununda ana nedeni menülerinin boyutunun küçük olması ve doyurmaması. Hamburger de en iyi yer Jack in the box gerçekten menüleri doyurucu.

Kahvaltıda en iyi yer Cafe 21, eğer çok ucuza yemek istiyorsanız 7 eleven dükkanlarında 2 dolara Hot Dog ve büyük boy içecek, 5 dolara büyük boy pizza mevcut. Pizza dada önereceğim yer Pizza Studio.

Ulaşım

Ulaşım da en önemli yeri Uber tutar. Çünkü hem çok ucuz hem gideceğiniz yere tam ulaştırır hem de kısa sürede ulaşırsınız. Tip vermenizde gerekmez. Uber pool seçeneğinde yanınıza başka birileri binebilir ancak pool da gitmek çok çok daha ucuzdur. Taksilerde tip zorunludur, Uber taxilerde zorunlu değil.

Trolley ve otobüs kullanırken de google maps e ihtiyacınız olacak. En yakın durak kaç dk sonra geliyor ve hangi numaralı otobüs yada trolley size söylüyor. Compass kart alarak 5 dolar ücretle bir gün boyunca hem otobüs hemde trolley kullanabilirsiniz.

Little Italy

San Diego da en sevdiğim yerdir little Italy. Burada Türkiye'dekine çok benzer kahveler ve dondurmalar bulabilirsiniz. Dondurmaları ve Cappuccino ları bile farklıdır amerikanın. Ancak little italy deki cafe ve lokantalarda Türkiye deki aynı tadı yakaladım. Bizdeki pastahanelere benzer cafeler de var. Ve tabiki de Pizza restoranları.

Kesinlikle gitmeniz gereken yer I Dessert tatlıcısı ! Burada farklı bir deneyim yaşayacaksınız. Siparişi ön ödeme ipad ekranından veriyor, daha sonra da teslim alıyorsunuz. Dumanlı sunuş seçeneği ile tatlınız size tüterek geliyor.

bottom of page