top of page

San Francisco

Teknolojinin kalbi silikon vadisini barındıran, dik yokuşlarında ki tramvayları ile ünlü şehirdir burası. Golden Gate köprüsü, Golden Gate parkı ve Alcatraz hapishane adası da cabası. Ancak yinede gitmeye değmez bir şehir olarak değerlendiriyorum. 

San Francisco ya gittiğimde aylardan temmuzdu ve yazın ortasında o kadar soğuktu ki t-shirt ile şehri gezemiyordum. Özellikle akşam vakitleri daha da soğuk mont giymeniz gerekecek. Dar sokakları ile daha çok avrupa ya benzer oysa amerikanın her yerinde sokaklar ve caddeler olabildiğine geniştir. Mevsiminde etkisinden olsa gerek homeless lar (evsizler) burada daha azlar. İşte bu da şehrin tek artısı bence :)

Golden Gate Parkı oldukça büyüktür. İçerisinde bulunan japanese tea garden parkı gibi bölümlere girmek ücretlidir. Segway turu yapabilirsiniz ancak yapmaya değer mi bence değmez. Parkın içerisinde birde Müze buluyor müze meraklıları bakabilirler. Park büyük olmasına rağmen yeşillikle ve çiçeklerden ibaret sıradan bir park.

Dünyanın en iyileri arasında sayılan Stanford ve Berkeley üniversiteleri burada. Tam bir çalışma şehri, turistik bir şehir olarak nitelendirmiyorum. Amerikan şehirlerinden çok kuzey avrupa ülke şehirlerine benziyor. 

Golden Gate köprüsü turuncu bir demir yığınından ibarettir. Köprünün neredeyse tamamı demirden yapılmıştır. Fotoğraf ve videolarda güzel görünen bu köprü gerçek gözlerle görüldüğünde aynı etkiyi vermiyor. Köprü ile fotoğraf çekilecek yerlerde o kadar çok insan varki doğru dürüst fotoğraf bile çekemiyorsunuz.

Twean peaks şehri yukardan görebileceğiniz güzel bir tepedir.Ücretli dürbünleri sayesinde gökdelenlere zoom yapabilirsiniz.

Alcatraz adası ise bir hapishane adasıdır. Şuanda hapishane bir müze olarak kullanılıyor. Mahkumların hapishaneden kaçma girişimleri gibi ilginç hikayeleri gözlerinizle görebilirsiniz. İnternet ten bilet alarak gitmenizde fayda var yoksa çok sıra beklersiniz. Giriş ücreti yüksek bir müze...

Fisherman's Wharf

Alcatraz adasına kalkan gemilerin ve deniz ürünü restoranların olduğu yer. Yengeç ve karides lokantaları ile ünlü. Deniz ürünlerini seviyorsanız öğle yemeğini burada yiyebilirsiniz. Ekmek içi deniz mahsülü çorbayı deneyebilirsiniz. 

San Francisco da o kadar çok grafiti var ki Meksika ile sınırı bulunan San Diego dan daha fazla. Bence grafitiler çok çirkin duruyor.

IMG_0619
IMG_0616
IMG_0605
IMG_0615
IMG_0618
IMG_0620
IMG_0614
bread
bottom of page