top of page

Girne

            Kıbrıs'ın en güzel şehri. Diğer bir adı Kyrenia. Gerçek Akdeniz burada. Beachler, casinolar ve oteller muhteşem. Ülkeye gelen turistlerin büyük çoğunluğu Girne yi tercih ediyor. Şehirde zenciler, filipinliler ve taylandlıların sayısı yüksek. Daha çok çalışma amaçlı Kıbrıs'talar. Gezilecek pek çok yer var. Bunların en başında ve de en önemlisi Saint Hilarion Kalesi.

Saint Hilarion Kalesi

              Kale de çalışan bir Kıbrıs Türkü esnaf, bu kaleyi hiç bir zaman rumlara vermediklerini Türk ordusu adaya basmadan önce de kaleyi savunduklarını söyledi. Evet gerçekten de bu kale Osmanlı nın adayı fetih ettiği günden beri Türk kalmayı başarmış. Beşparmak dağları üzerinde kurulu bu kaleden eğer hava sisli değilse Mersin ilimiz çok net görünüyor. Eğer denizde sıcaklığın oluşturduğu nem tabakası yoksa Girne şehir merkezinden de Türkiye görünüyor.

Kale'nin en tepesine çıkınca sanki bütün Kıbrıs ayaklarınızın altında gibi görünüyor. Kuzeye doğru bakınca Girne, güneye doğru bakınca ise Lefkoşa yı görüyorsunuz. Kale ismini ise Kudüs'ü Araplar fetih edince adaya kaçan bir keşişten almış. İçerisinde bizanstan kalma eserler, mutfaklar, odalar ve diğer yaşamlarını görmek mümkün.

Kaleye gidiş için taksi tutmanızı öneririm. Taksiler kıbrısta çoğunlukla Mercedes marka ve ücretleri de pahalı değil. Ayrıca hilarion kalesi için fiyat belirlerken gidiş-dönüş fiyat veriyorlar ve siz gezerken de kalede şoför sizin için bekliyor. 

Girne Limanı

               Sadece liman değil, şehrin eğlence ve restoranlarının bulunduğu önemli bir noktası. Limanın hemen yanında Girne kalesi var. Şehir merkezinden limana giriş yapıp ilerlediğinizde yol zaten Girne kalesine çıkıyor. Liman da sıralı gemilerden bazıları kısa deniz turları düzenliyor. Restoranlar ise lüks ve pahalı.

Bellapais Manastırı

               Kudüs'ten göç eden rahipler kurmuş. Ama ilginçtir burada gotik sanatını taşıyan bir mimari yapı var. Avlunun etrafını saran revaklar oldukça etkileyici. Girne manzarası buradan müthiş görünüyor. Manastırın yanındaki kafelerde dinlenmek için güzel yerler.

Konaklama

                  Eğer amacınız sadece Kıbrıs a gelip yüzüp dinlenmekse şehir merkezine uzak otelleri tercih edebilirsiniz. Ancak amacınız bu şehri keşfetmekse kesinlikle şehir içi bir otel yada yakınındaki otelleri tercih etmelisiniz. Benim önerim şehrin kalbine çok yakın olan Öğretmen Evi dir. Hem ucuz hem de kahvaltıları mükemmel!

Girne'de denize girilecek yerler

                  Girne de denize girilecek en iyi beach ler Lapta denilen bölgededir. Lapta Girne arası 8 km civarındadır. Sadece Lapta'ya giden taşıtlar Girne merkez den kalkıyor. Önereceğim beachler Escape Beach, Golden Bay Beach ve Camelot Beach. Girişte kişi başı ücret alınıyor. Eğlence ve kalabalık istiyorsanız Escape tam size göre ama biraz sakin huzurlu olsun diyorsanız da Camelot Beach e gitmelisiniz. Bütün beachlerin denizi yüzmeye uygun temiz ve durgun.

bottom of page