top of page

Arjantin

          Belki de yeryüzünde Arjantin kadar Türkiye'ye benzer başka bir ülke yoktur. İnsanların tutum davranışları, dış görünüşleri, yollarda ki kötü ve ucuz arabalara varıncaya kadar hepsi aynı. Hatta bu ülke ile aynı yıllarda ekonomik krizlere girmişiz. Eğitim seviyemiz de aynı, bu ülkede hiç kimse ingilizce bilmiyor. Taksi şöförleri hatta otel çalışanları dahil olmak üzere ! Başkenti Buenos Aires. İsminin anlamı ise ispanyolca "Güzel havalar" demek. Latin amerika ülkelerinde bir tek Brezilya portekizce konuşuyor, geriye kalan bütün ülkelerse ispanyolca.  

           Asıl gidiş amacım Şili de bir toplantıya katılmaktı ancak Türkiye 'den direk uçuş olmadığından dolayı mecburen Arjantin aktarmalı gittim. Bu sayede Arjantin'inde gezip görmüş oldum. Öncelikle doğası çok güzel sanki hiç insan eli değmemiş gibi bir yapı var başkent Buenos Aires de. Yollar ABD'deki gibi geniş ancak araçlar Türkiye'deki gibi eski ve ucuz modeller. Bu ülkenin petrol üretim alanları var ancak başka nedenlerden dolayı olsa gerek halkı çok fakir. Türk parası bu ülkede değerli gibi görünebilir. Ancak gerçekler farklı ! Benim gittiğim 2014 yılında 1 lira = 4 Arjantin pezosuna eşitti. Son zamanlarda paraları daha da değersizleşti 1 lira 5 pezo ve civarına eşit. Düşünün yanınızda getirdiğiniz 100 dolar bu ülkede 1500 pezo değerinde. Ama bu ülke de asgari maaş 7600 pezo yani 500 dolar. Türkiye ile bir benzerlik daha, asgari maaşta neredeyse aynı ! 

Lavalle ve Calle Florida Caddeleri

          Şehrin tam merkezinde yer alan bu caddeler de dünyaca ünlü markalar mevcut. Para değeri düşük ucuza dünya markalarını alırım diye düşünmeyin. Turistlere göre fiyatlar düzenlenmiş ve Türkiye den de pahalılar. Pek çok kafe ve restoran burada mevcut. Öğlen saatlerinde aşırı kalabalık. Tabiki de mevcut çoğunluğu turistler oluşturuyor. Caddeler de bulunan bazı esnaflar el altından doları pezo ya çeviriyor. Böylece daha daha az komisyonla çevirme yapabilirsiniz. Şahsen ben öyle yapmıştım.

         Oteliniz her nerede olursa olsun buraya taksi ile gelebilirsiniz. Arjantin de taksi fiyatları bana uygun gelmişti. Rahatlıkla her yere gitmek için taksi kullanabilirsiniz.

Buenos Aires Dikilitaşı

          İstanbul Sultanahmet'teki dikili taşı bilirsiniz. O taş Mısırdan gelmiş orjinal bir parçadır. Arjantinde ki dikili taş ise el yapımı yapaydır. Ancak dünya çapında ki tanınırlığı İstanbul da kinden daha yüksektir. Başkentteki bu dikili taşın olduğu yerde pek çok gösteri ve mitinglere sahne oluyor. Şehrin belki de ülkenin simgesi bu dikili taş.

Sadece Arjantin'in değil bütün latin amerikanın sorunu grafiti denen çirkin boyalardır. Evet bazı grafitiler sanat eseri gibi ama çok azı bu şekilde. Geriye kalan bütün grafitiler saçma sapan yazı ve şekillerden ibaret. Şehrin belli başlı yerlerinde grafiti olur anlayışla karşılarsınız. Ancak her sokakta her cadde de hatta şehir otobüslerin camlarında dahi grafiti varsa kimse bunu anlayışla karşılayamaz.

Puente de la Mujer

          Modern bir yaya köprüsü olan Puente de la Mujer fotoğraf çekilmek için mükemmel bir nokta. Özellikle geceleri köprü daha güzel görünüyor. Köprü etrafında bir çok kafe ve restoran mevcut. Köprü bir nehir üstünde, aslında bu nehrin suyu deniz suyundan geliyor. Hatta nehrin üstünde marina ve gemiler mevcut. Bu köprü tango dansını yansıtıyormuş ismide ispanyol ismiymiş. Köprüden nasıl bir dans figürü izlenimi çıkar, tartışılır.

San Telmo Plaza

          Plaza ismi Arjantinde bizde ki "pazar" anlamına denk gelen şekilde kullanılıyor. Halka açık sokak pazarları. Gıda yerine daha çok giysi ve antika pazarı olarak kullanılıyor. Eğer antika eşya ve Arjantin temalı t-shirt vs. almak istiyorsanız buraya uğrayabilirsiniz. Ayrıca bakır el işleme mutfak gereçleri ve çeşitli kürklü şapka modelleri burada.

Arjantin nerede konaklanır ?

          Ben sheraton buenos aires de konaklamıştım. Şehrin merkezinde tüm gidilecek noktalara yakındı. Aşağıda ki arama kutusuna "buenos aires" yada "arjantin" yazın gidiş dönüş tarihlerini belirtin aratın ve  en uygun oteli bulun.

bottom of page