top of page

Grand Canyon

Hiç bir fotoğraf kesinlikle Grand Canyonu tam manası ile yansıtamaz. Kesinlikle gerçek gözlerle görmek geriyor. Çünkü burası nefesinizi kesiyor !

Las Vegas gezim sırasında uğramıştım Grand Canyon'a. İki şehir arası araç ile 5 saat. Vegas Nevada eyaletindeyken Grand Canyon ise Arizona eyaletine bağlı. Ben de herkes gibi Grand Canyon'un en çok ziyaret edilen South Rim kısmına gitmiştim. Oldukça kalabalıktı ancak o kadar çok fotoğraf çekilecek yer var ki o kalabalık sizi hiç etkilemiyor ve yalnız fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Canyon'a gitmeden önce her yerin uçsuz bucaksız çöl olacağını düşünmüştüm ancak öyle değilmiş. Canyon öncesi büyük bir orman var ve heryer yeşil. Tam olarak Canyon'u görene kadar ormanlar size eşlik ediyor. Park içerisinde Canyon manzarasına ulaştığınız dada zaten ilk tepkiniz "Oha çok büyük ve çok güzel" oluyor ! 

Canyon da o kadar çok gezilecek yer var ki bazı insanlar ya çadır kurup kalıyorlar yada bir otel de konaklayıp canyon u gezmeye devam ediyorlar. Eğer bu tip bir geziye meraklı iseniz size Grand Canyon için bir gün kesinlikle yetmeyecektir. Canyon'un aşağısından geçen nehirleri görmek ve mağaralara girmek isteyeceksiniz. 

Ben sadece tek bir günümü ayırabilmiştim. Bir daha ki gidişimde en az 10 gün kalıp çadır kurup, nehirleri takip edip, mağaralarını keşfedesim var. Ayrıca Monument Valley 'de kesinlikle uğranılması gerekiyor !

Grand Canyon'un Tarihçesi;

Kolorado ırmağının kayaları milyonlarca yıldır yarmasıyla bu şekiller oluşmuş. Kanyon 470 km uzunluğunda, genişliği ise 400 metre ile 2,5 km arasında değişmekte. Derinliği 1,6 km reye kadar ulaşıyor. İlk kez 1540 yılında İspanyol Garcia Lopez tarafından keşfedilmiş. Bazı Kızılderililer ise yerleşim alanları kurmuşlar.

bottom of page