top of page

Almeria

          Avrupa'nın sebze ambarına hoş geldiniz. Antalya nın Kumluca ilçesine çok benziyor. Zaten iki yerde aynı enlem deler. Almeria, Kumluca sera varlığından yaklaşık 6-7 kat daha büyük bir sera varlığına sahip. Kooperatifleşen zengin ispanyol tarımının bir incisi burası. Buradan çıkan sebzeler bütün avrupaya kooperatifler aracılığı ile yayılıyor. Planlı üretim var hiç bir çiftçi kendi kafasına göre üretim yapamıyor, hiç bir ürün hiç bir zaman zarar ettirmiyor. Türkiye deki gibi bir yıl 2 lira olan bir ürün ertesi sene 20 kuruşa düşmüyor, bu ülke tarımda her zaman kâr ediyor.

İspanya nın güneyi Endülüs özerk bölgesine bağlı. Almeria'da bu özerk bölge içerisinde. Almeria, ilçe nüfusu kadar bir nüfusu da olsa burası aslında bir il. Şehir merkezi büyük, restoranlar, cafeler ve dükkanların lüksü Barcelona yı aratmayacak seviyede. Havaalanı var, Barcelona direk uçuşlarda mevcut. Malaga'ya da yakın bir şehir. Eski zamanlarda Endülüs İslam ülkesiymiş. Arap ve İslam kültürüne ait eserleri burada bulabilirsiniz. Sadece tarım değil aynı zamanda Almeria da bir kaç turistik yer de mevcut.

Alcazaba Kalesi

          Müslümanlardan etkilenen Endülüs bölgesi, Alcazaba isminde fas kültürü kokan bir kaleye sahip. Akdeniz manzaralı güzel bir bahçeye sahip. Şehre bakan bir tepede konuşlanıyor. Bir saatlik bir vakit bu kaleyi gezmek için yeterli. Merdivenler sizi biraz yorabilir. 

Cabo de Gata Nijar Park

          Huzur ve sakinlik içeren bir plaj. Tepeler, güzel koyları ile gizli bir hazine. İnsan eli değmemiş sahilleri keşif edebilirsiniz. Araç kiralamanızı öneriyorum.

bottom of page