top of page

Şili

Şili

          Haritadan baktığınız zaman ince uzun bir ülke göreceksiniz. Türkiye'ye oldukça uzak bir yer. Buraya giderken uçağım Brezilya'da durdu daha sonra Arjantin'e geçtim, konakladım ve en sonunda Arjantin'den tekrar uçağa binerek Şili'ye geçtim.

Başkenti Santiago. Dili İspanyolca. Milli geliri ve ekonomisi diğer latin amerika ülkelerine göre biraz daha iyi durumda. Ancak yinede fakirlik bazı mahallelerde burada da baş gösteriyor. Latin amerikada insanlar mağazalardan giysi alamıyor nüfusun büyük bir kısmı ikinci el pantolon vs. kullanıyor. Yerli üretim ve yerli markalar yok denecek kadar az. İçine kapalı sanki dünya ya uzak ülkeler.

Latin Amerika'nın en yüksek binası Santiago da. İsmi Gran Torre, 261 metre uzunluğunda. Bu gökdelenin civarında Şili'li zenginlerin oturduğu bir mahalle var. Evler müstakil ve hepsi amerikan tarzındalar. Evlerin bir kısmı hırsızlara karşı adeta tellerle örülmüş. Latin amerikanın genelinde hırsızlık mevcut ancak korkulacak bir şey yok.

Ülkeye girişte elinizde ne varsa tek tek aranıyor. Pasaport kontrolünden sonra bir kez daha aranıyorsunuz. Elinizdeki bütün çantalar bir kez daha x-ray den geçiyor. Burada ki güvenlik tedbiri ülkeye gıda ve tarım ürünleri sokmamak için. Ülkenin genel gelir kaynağı ve diğer latin amerika ülkelerinden biraz daha zengin olmalarının en büyük nedeni yurt dışına sattıkları "gübre" dir. Ülke planlamacıları bir gün bu gübre bittikten sonra ülke ekonomisinin bir tek tarıma dayalı olacağını ve bu yüzden de ülke topraklarına yurt dışından hiç bir gıda tarım ürünü sokmayarak, tarım alanlarını temiz tutmaya çalışıyorlar. Çünkü şu anda Şili de tarım alanları hastalık ve zararlılardan temiz durumda. Batısında okyanus doğusunda Ant dağları, kuzeyinde Atacama çölü güneyinde ise Patagonya buzulları var. Ülke bu yapısıyla izole olmuş durumda.

Para değeri Türkiye ile benzer. Tabi ki de gıda ve otomobil Şili de daha ucuz. Elektronik fiyatları aynı, lokanta ve cafe fiyatları da aynı. Ancak tekstil fiyatları bu ülkede daha pahalı.

Santiago iklimi karasala yakın ancak karasaldan daha sıcak bir iklime sahip. Yaz aylarında gündüzleri aşırı sıcak ama nemsiz 30-40 derecelerde değişiyor, geceleri ise 5-10 derece kadar iniyor. Santiago dan batıya doğru gittikçe nem oranı artıyor ve bizdeki akdeniz iklimene benzer bir iklim ortaya çıkıyor. Ülke uzunlumasına olduğundan dolayı aynı anda pek çok farklı iklim bu ülkede yaşanıyor. Kuzeyinde çöl bulunurken güneyinde buz kaplı kutuplar bulunuyor.

San Cristobal Hill

         Santiago nun en turistik ve gidilmesi gereken yeri. Şehrin merkezinde ki bir tepede bulunuyor. Tepeye çıkış için dik şekilde gidebilen bir tren bulunuyor. Güzel bir deneyim. Her iki yönde de tren bileti alabiliyorsunuz. Hem çıkış hemde iniş biletini alın. Yoksa iniş için uzun bir yol yürümek zorunda kalırsınız.

Tepede Meryem ana heykeli ve muhteşem Santiago manzarası sizi karşılıyor. Civarda hediyelik eşya satan dükkanlarda mevcut.

İnsan Hakları Müzesi (Museum of Memory and Human Rights)

Şili'nin yakın tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz en iyi yer burası. Yakın tarihte yapılan darbeler ve verilen mücadeleler bu müzede sergilenmiş. Sesler, görseller ve video anlatımlı alanlar bu müzeyi oldukça iyi kılıyor. Hapishanelerde işkenceden ölen insanların resimleri müze de tek tek asılı ve etkileyici.

Müze dış mimarisi ağzınızı açık bırakacak şekilde güzel. Giriş ücretli, değişmeyen bir klasik müze çalışanları ingilizce bilmiyor ve içeride resim çekmek yasak. Ama ben yinede çektim. Hatta elektrik verilen işkence yatağı oldukça etkileyici.

Şili darbesi 1973 yılında seçilmiş ilk ve tek sosyalist hükümete karşı yapılmış. ABD'nin onay ve desteği olan bu darbe sonucunda 17 yıl süren bir diktatörlük kurulmuş. Kısacası Salvador Allende gitmiş yerine Pinochet gelmiştir.

Şili Haritası 

Şili Nerede? Haritası aşağıda görüldüğü gibi Güney amerika kıtasında ince uzun bir şekildedir.

bottom of page