top of page

Neden Farklı Olunmalı ?

           Bu hayattan beklentisiniz nedir? Kendi kendinize sorun. Bir amacınız yok mu? Peki etrafınıza bir bakın, insanların tek yaptıkları evinden işine gitmek, işinden de evine dönmek midir? Hemde sadece aylık faturalarını ödemek ve karınlarını doyurabilmek için. Sen de sıkıldığının farkındasın. Peki ya bu durumdan kurtulmanın bir yolu var mı? Tabii ki de var, hadi gelin neler yapabilirsiniz bakalım.

               Farklı olursanız sıkılma endeksinizi en aza indirirsiniz. Beyininizin daha önce aktif olmayan kısımlarını harekete geçer. Farklı olmak toplumdaki bilinirliliğinizi arttırır. Pek çok kez "Haber değeri olmayan" yada "Haber değeri taşıyan" gibi cümleler duymuşsunuzdur. Burada söylenmek istenen "farklı bir durum içeriyorsa haber yapılır, böylece insanlar tarafından kayda değer bulunup okunur" şeklindedir.            

Bir işverensiniz ve önünüze 20 adet cv geldi. Bunların 20 de aynı bölüm fakülte ve benzer staj bilgileri ile dolu olduğunu farsayalım ancak içlerinden bir tanesi ana dili gibi ingilizce biliyor olsun, yada iki yabancı dil birden biliyor olsun yada yurt dışında bir firmada çalışmış deneyimli olsun. Muhtemelen iş veren bu farklılıklara sahip bireyi işe alacaktır.

Farklı olmanın sadece bu tip avantajları yoktur. Sıkılmanızı engeller, özgüveninizi arttırır ve farklı düşünmenizi sağlayarak yeni şeyler bulmanızı keşfetmenizi sağlar. En basit örnekle arkadaşlarınızla lokantaya gittiğinizde herkesin yediği yemeği seçmeyin. Başka bir sipariş verin. Ancak hiçbir zaman farklı olucam diye yapmacık olmayın.

Kitap okuyun ve araştırın. Ama en çok okunan kitapları, popüler olanları okuyamayın. Araştırma üzerine yapılan kitapları tercih edin. Biyografi okuyun. Zaten Biyografi okuduğunuzda dünya tarihine damga vuran isimlerin aslında sıradışı kişiliklerde olduğunu anlayacaksınız. Steve Jobs evinin sade görünmesi için uğraşırdı ve evinde çamaşır makinesi dahi yoktu. Peki ya Jobs ta arkadaşları gibi üniversiteyi bitirip diplomasını alıp, okulunu bırakmasaydı şimdi ki apple firmasını kurabilirmiydi? Hayır kuramazdı. Hindistan'a gidip haftalarca banyo yapmamış birisiydi Jobs. Farklıydı zaten bu farklılıkları sayesinde bir çok buluş yapıp patent aldı.

Etrafına bak. İnsanlar sadece yılda bir kere tatil yapmak yada emekliliğinde alacağı düşük maaş için çalışıyorlar. Hemde yaşlanınca sağlıklı birisi olup olmayacağını bilmeden. 

Farklı olmak fark edilmektir, yeni keşiflere çıkmaktır. Hadi çık şu kabuğundan vede bir farkındalık oluştur !

Yazar: Emin EKİZ

bottom of page